Žabí muži II. světové války

25.04.2010 21:46

Prof. Novomeský - Zelenáčova šopa 2010-04-25V neděli 25. dubna se konala v příjemném nekuřáckém prostředí Zelanáčovy šopy ve Zlíně přednáška Prof. MUDr. Františka Novomeského, PhD. Tuto přednášku si nenechal ujít žádný zapálený zlínský potápěč nebo fanoušek historie (nebo oboje), tudíž ani zástupci KPA nemohli chybět :-). Jméno přednášejícího vždy skýtá záruku kvalitního obsahu podaného poutavou formou, dnes to bylo na téma "Žabí muži II. světové války".

Povídání začalo krátkým exkurzem do počátků potápění, následovaly charakteristiky počátků potápění jednotlivých zemí doplněné popisem vybraných akcí žabích mužů nejen za 2. světové války (např. potopení rakousko uherské bitevní lodi VIRIBUS UNITIS). Úžasné bylo povídání o činnosti italské jednotky Decima Flottiglia MAS a neméně zajímavý byl popis výstroje a rozdílů mezi žabími muži Itálie, Anglie a Německa, kromě popisů různých "antipadáků", těžké obuvi (1 bota 18 kg; ploutve se začaly používat až na konci války) jsme se dozvěděli, že se někteří potápěli v upravených plynových maskách, bez rukavic (neopren neexistoval), že angličtí žabí muži používali tlakové láhve Luftwafe a mnoho dalších zajímavostí. Bylo fascinující poslouchat, jak se tito muži běžně pohybovali v malých hloubkách, dýchali kyslík nebo si míchali dle potřeby Nitrox, že CCR taky není moderní vynález (vojáci používali uzavřený okruh už za války, protože bubliny by prozradily jejich přítomnost, což platí dodnes). Přednáška byla doplněna množstvím informací z evropských muzeí a knihoven, zejména britských a italských, které F. Novomeský sám navštívil.

Krátce byla zmíněna i výbava žabích mužů současnosti (to, že i francouzské legie mají své "žabáky" bylo pro mnoho z nás překvapivé zjištění), bylo např. ukázáno i nepraktické umístění lahví na břiše současné výbavy Wehrmachtu (dost dobře se s tím nedá plížit), zmíněny byly jednotky SEAL, SPECNAZ, MOSAD - v souvioslosti s Izraelem byla zmíněna i akce, kdy byl potápěč s DCS vrácen do hloubky a následně se pro něj spustila vrtulníkem malá barokomara, která po zatopení byla i s potápčem se přenesena do velké barokomory a potápěč byl zachráněn.

Jako bonus na dotaz z publika následovala i krátká přednáška na téma počátků potápění v ČSLA.

Dvě hodiny povídání uběhly jako voda a škoda, že prof. Novomeský spěchal domů, protože všichni měli spoustu otázek, na které by rádi znali odpověď - a tak některé otázky F. Novomeský zodpovídal i při balení notebooku :). Poté se v rychlosti rozloučil a my jen mohli říct "tak tohle stálo za to!".

 

Bob

 

PS. Na začátku přednášky se F. Novomeský "přiznal", že slaví osobní jubileum: 50 let potápění.

Gratulujeme!

Diskusní téma: Žabí muži II. světové války

Zajímavý odkaz

Bob | 26.04.2010

http://www.therebreathersite.nl/Zuurstofrebreathers/Italian/pirelli_aro_ww_ii.htm

Přidat nový příspěvek